Eksklusiv portugisisk vinmiddag på Mielcke & Hurtigkarl
Kategori: Event 1/3 2010
Robert Parker og andre vinguruer har kastet deres kærlighed på portugisisk vin med dens runde blødhed og ofte ganske store koncentration fra portvinsdruer og masser af sol. Hos Mielcke & Hurtigkarl i Frederiksberg Have er vinterpausen snart slut, dørene til det smukke hus i Frederiksberg Have åbnes igen til april, og det fejres med en eksklusiv portugisisk middag med besøg fra to af Portugals førende vinhuse fredag den 12. marts.
Det er producenterne Domingo Alves de Sousa og Joao Pedro, som producerer vin i henholdsvis Douroregionen og Dao samt Minho, som personligt kommer på besøg for at præsentere deres vine. De er begge højt estimerede både ude og hjemme.
Til vinene serveres en 5-retters menu med Jacob Mielckes sædvanlige sans for at give nordiske råvarer nyt liv med impulser fra fremmede himmelstrøg.
Menu
Til aperitiffen serveres 4 – 5 små apetizers
Quinta de San Joanne Reserva, Bruto 2002
Bakskuld af skærising med syltede vinter grønsager, luftig æble vinaigrette og friske urter.
Branco da Gaivosa, Doc 2008
Torskeryg med chifon af grønkål, lardo og piment d´Espelette
Quinta da Vegia Doc 2005
Duroc pattegris med vinter porre, rosenkål og pure af selleri med bagt hvidløg
Quinta da Gaivosa, doc 2000 (92 Robert Parker points)
Quinta da Gaivosa, doc 2005 (EXPOVINA Zürich 2009: Guldvinder + 93 points Robert Parker)
Civet af vildsvin med kastanjer, vilde svampe og foie gras
Quinta da Vegia Reserva 2005 (91 points Robert Parker)
Vinha de Lordelo, doc 2005 (Guldmedalje i International Wine Challenge 2008)
3 slags chokolade kage med chokolade crumble, solbær is og syltede abrikoser
Quinta da Gaivosa- LBV 2004
Pris: 1500 kr.
For bestilling og yderligere information, kontakt Mielcke & Hurtigkarl.






